Mielnik
ul. Piaskowa 38
Drohiczyn
ul. Józefa Ignacego Kraszewskiego 5
(powiat siemiatycki)
ul. Piaskowa 38
ul. Józefa Ignacego Kraszewskiego 5
Smog jest zanieczyszczeniem powietrza, wynikającym z naszej działalności i niekorzystnych zjawisk atmosferycznych (przede wszystkim mgły).
Polski smog, bo tak można nazwać jedno z największych zanieczyszczeń w Europie, składa się przede wszystkim z tlenków węgla, azotu i siarki i najbardziej szkodliwych pyłów PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)pirenu.
Pył PM2.5 zawiera cząstki stałe o niewielkiej średnicy - do 2,5 mikrometra. Te niewielkich rozmiarów cząsteczki w łatwy i szybki sposób dostają się do układu oddechowego, następnie przesuwają się dalej wywołując w ten sposób zatrucie krwioobiegu. W Polsce źródłem tego pyłu są zazwyczaj paleniska domowe oraz transport drogowy.
Pył PM10 to ziarenka o średnicy do 10 mikrometrów. Ze względu na wielkość przenikają do naszych płuc. Głównym źródłem pyłu PM10 w powietrzu w naszych wsiach i miastach jest emisja powstała w trakcie spalania w indywidualnych systemach grzewczych paliw stałych. Należą do nich: węgiel, drewno, biomasa oraz pył z ruchu drogowego, szczególnie z pojazdów z silnikami wysokoprężnymi bez filtrów cząstek stałych.
W Polsce normy dla pyłów drobnych PM10 są ustalone na trzech poziomach:
Z kolei Unia Europejska dla pyłów drobnych PM10 i PM2,5 ustaliła jedynie poziom dopuszczalny, odpowiednio dla PM10 – 50 µg/m³ (dobowy) i 40 µg/m³ (średni-roczny), a dla pyłu PM2,5 – 25 µg/m³ (średni-roczny).
Normy odnośnie dopuszczalnych stężeń dobowych ustalone przez Światową Organizację Zdrowia to 25 μg/m³ dla PM2.5, oraz 50 μg/m³ dla PM10.
Aby przedstawić sytuację dotyczącą jakości powietrza w europie w porównywalny i łatwy do zrozumienia sposób, wszystkie szczegółowe pomiary są przekształcane w jedną względną liczbę: Common Air Quality Index (CAQI). Na skali od 0 (powietrze czyste) do 100 (powietrze zanieczyszczone) łatwo można odczytać jakość powietrza. CAQI mierzony jest w 3 przedziałach czasowych:
0-25 - Bardzo niski | Warunki idealne do aktywności na zewnątrz |
25-50 - Niski | Można bez obaw przebywać na zewnątrz |
50-75 - Średni | Jeśli to możliwe, to lepiej pozostać w domu |
75-100 - Wysoki | Przebywanie na zewnątrz jest niezalecane |
>100 - Bardzo wysoki | Jakość powietrza jest już niebezpieczna dla zrowia |
Skutki smogu odczuwalne są codziennie. W wielu przypadkach są one niewidoczne w początkowym okresie. Zazwyczaj dopiero po czasie widzimy, jak smog negatywnie wpływa na nasze zdrowie.
Główne skutki zdrowotne smogu to:
źródło: